#
#

tytuł: Człowiek, który umarł

tytuł oryginalny: Mies joka kuoli

autor: Tuomainen Antti

wydawnictwo: ALbatros

premiera: 20 lutego 2019

liczba stron: 352
Człowiek, który umarł

Antti Tuomainen

Fińska wersja FARGO – wybuchowa mieszanka thrillera i czarnej komedii

Jaakko Kaunismaa, odnoszący sukcesy przedsiębiorca specjalizujący się w hodowli grzybów, jest u szczytu kariery. Jednak w wieku zaledwie 37 lat z przerażeniem dowiaduje się, że umiera. Lekarze ustalają, że przyczyną śmiertelnej choroby jest długotrwały kontakt z toksynami. Innymi słowy, ktoś powoli, sukcesywnie i z premedytacją zatruwał jego organizm. Zdeterminowany, by odkryć, kto chce go zabić, Jaakko wyrusza w emocjonującą i budzącą grozę podróż pełną dziwnych wydarzeń i nieoczekiwanych zwrotów akcji. Nawiązując do najlepszej tradycji skandynawskich kryminałów, Tuomainen stworzył porywający thriller i czarną komedię w jednym, powieść o życiu i śmierci oraz miłości i zdradzie.


Książka znalazła się na krótkiej liście nominowanych do Petrona Award dla najlepszej skandynawskiej powieści 2018 roku i przez trzy miesiące utrzymywała się w pierwszej dziesiątce książek najchętniej kupowanych w Finlandii.


FRAGMENT DO POCZYTANIA

NASZA RECENZJA

WYWIAD


Mroczna i mrożąca krew w żyłach, zabawna i inteligentna, zawiera śmiertelną dawkę humoru – i grzybów.

Sofi Oksanen, autorka Oczyszczenia

Niezwykle zabawna i przyjemna lektura. Tak pisałby Carl Hiaasen gdyby był Finem. Doskonała czarna komedia, której nietypowemu bohaterowi będziecie kibicować aż do samego końca.

Kevin Wignall, autor Śmierci w Szwecji

Połączenie niezwykle pomysłowej intrygi, czarnego humoru i wyjątkowej, skandynawskiej wrażliwości. Świeża i bardzo błyskotliwa lektura.

Chris Ewan, autor Safe House

Pradziwy książkowy rollercoaster – doskonałe, klasyczne sekwencje pościgów samochodowych mieszają się ze slapstickowymi scenami walk na samurajskie miecze, wizytami w saunach skutkującymi utratą odzieży i nieporadnami próbami pozbycia się zwłok. Farsa w zaskakujący sposób miesza się z powagą i filozoficznymi rozważaniami. Świetna i przejmująca lektura.

„The Guardian” (UK)

Lodowatą naturę Nordic noir rozgrzewa tu surrealistyczny humor, który krąży w tej powieści niczym gorąca krew. Opowieść snuta przez Tuomainena jest równie smaczna, co toksyczna – całkiem jak winne wszystkiemu grzybki.

„Sunday Express” (UK)

Porywająca komedia kryminalna. Perfekcyjne połączenie grozy i napięcia z czarnym humorem. Bohater prowadzący śledztwo w sprawie swojej własnej śmierci to może nic nowego, ale jeszcze nikt nie opisał tego z takim rozmachem jak Tuomainen.

„Crime Time” (UK)

Zachwycająco zabawna historia – czytelnicy nie raz parskną śmiechem. Byłby z tego niezły scenariusz do jakiejś przezbawnej komedii Franka Capry z lat 30. XX wieku. Chociaż brak ambicji, niewłaściwy wtybór priorytetów i zdrada jakimi naznaczone jest zbyt krótkie życie głównego bohatera, sprawiają, że humor jest raczej gorzki i upodabniają jego losy raczej do scenariuszy wczesnych filmów braci Cohen. Gratulacje dla autora za to, że odszedł od stylistyki skandynawskich kryminałów, do jakiej jesteśmy przyzwyczjeni i wielkie brawa dla wydawcy, który go do tego zachęcał. Ekscytująco jest podążać za ulubionym pisarzem na zupełnie nowe tereny i widzieć, że jego proza tylko na tym zyskuje.

Crime Fiction Lover (UK)


o autorze:

Antti Tuomainen (ur. 1971 r. w Helsinkach). Fiński pisarz, autor siedmiu powieści kryminalnych, których tłumaczenia ukazały się w 27 krajach. Zanim poświęcił się karierze literackiej, pracował w agencjach reklamowych jako copywriter. Debiutował w 2006 r. Międzynarodowy rozgłos przyniosła mu wydana w 2011 r. powieść Uzdrowiciel, która zdobyła tytuł Najlepszej Fińskiej Powieści Kryminalnej i była nominowana do prestiżowej skandynawskiej Nagrody Szklanego Klucza. Kolejna, Czarne jak moje serce, została uznana przez fińskich czytelników za najlepszy kryminał ostatniej dekady. Obecnie Tuomainen razem z żoną mieszka w Helsinkach, a kiedy nie pracuje nad nowymi powieściami, pisze opowiadania i artykuły dla prasy.źródło: materiały prasowe wydawnictwa