#
#

tytuł: Dowody zbrodni. Jak rośliny rozwiązują zagadki kryminalne

autor: David J. Gibson

wydawnictwo: Copernicus Center Press

liczba stron: 256

data premiery: 23 sierpnia 2023

Dowody zbrodni. Jak rośliny rozwiązują zagadki kryminalne

​Morderca Charles Ashley nie zostałby złapany, gdyby nie mech pod paznokciami jego ofiary. Liście przyczepione do kaptura bluzy D’Angela Darby’ego umożliwiły skazanie go za popełnione morderstwo. Ciało pewnego mężczyzny znaleziono tylko dzięki temu, że ze znajdującego się w jego żołądku nasiona wyrósł nietypowy dla tego obszaru figowiec.

W Dowodach zbrodni David Gibson omawia głośne przypadki spraw kryminalnych, do których rozwiązania przyczyniły się rośliny rosnące na miejscu zbrodni lub znalezione w ciałach ofiar i na rzeczach należących do przestępców. Dzięki nim osądzono i skazano wielu morderców z pierwszych stron gazet, takich jak Ian Huntley (morderstwa w Soham, Anglia, 2002) i Bruno Hauptman (porwanie małego Lindbergha, Stany Zjednoczone, 1932). Analiza roślin umożliwiła także zlokalizowanie „składu” Teda Bundy’ego, czyli miejsca, gdzie zostawiał głowy swoich ofiar.

Książka Davida Gibsona zdecydowanie nie jest lekturą dla wrażliwych. Natomiast prawdziwi wielbiciele zagadek kryminalnych przeczytają ją z zapartym tchem.Notka biograficzna autora

David J. Gibson - Profesor biologii roślin i znakomity badacz uniwersytecki pracujący na Uniwersytecie Południowego Illinois w Carbondale. Jest starszym redaktorem czasopisma Journal of Ecology i autorem wielu książek.