#
#

tytuł: Niezbity dowód

autor: Peter James

tytuł oryginału: Absolute Proof

tłumaczenie: Izabela Matuszewska

wydawnictwo: Albatros

premiera: 18 września 2019

ISBN: 978-83-8125-619-3

liczba stron: 608

Niezbity dowód

Peter James

Oni są gotowi zabić, by to dostać. On jest gotowy zginąć, by to zatrzymać.

„Panie Hunter, nie jestem szaleńcem, proszę mnie wysłuchać. Powiedziano mi, że jest pan jedyną osobą, która może potraktować mnie poważnie. Mam niepodważalny dowód na…”

Niewiele brakowało, a reporter śledczy Ross Hunter zlekceważyłby telefon, który mógł odmienić jego życie... i cały świat. Dzwoniący mężczyzna przedstawia się jako doktor Harry F. Cook i twierdzi, że posiada dowód na istnienie Boga.

Co mogłoby być takim dowodem? A przede wszystkim, jakie byłyby konsekwencje, gdyby się okazało, że jest on niepodważalny? Ross Hunter bada sprawę, chociaż wie, że wielu – milionom! – ludziom bardzo by się nie podobało, gdyby słowa Cooka się potwierdziły. I że mogą się znaleźć tacy, którzy nie cofną się przed niczym, by pokazać światu dowód... lub go zniszczyć.

Zwykły człowiek. Nadzwyczajne zadanie.

Mrożące krew w żyłach poszukiwania odpowiedzi na pytania ostateczne.


FRAGMENT DO CZYTANIA

NASZA RECENZJA


O AUTORZE

Peter James – brytyjski twórca thrillerów i kryminałów, znany przede wszystkim z cyklu powieści z detektywem Royem Grace’em, znanym z niekonwencjonalnych metod pracy. 34 powieści pisarza przetłumaczono jak dotąd na ponad 30 języków i sprzedano w nakładzie przekraczającym 19 milionów egzemplarzy.

Pierwszą powieść, „Dead Letter Drop”, opublikował w 1981 r. W 1994 r. Penguin wydał jego powieść „Host”… na dwóch dyskietkach – była to pierwsza książka opublikowana w formie elektronicznej. Przez lata James był związany z branżą filmową i telewizyjną, pisał scenariusze i był producentem m.in. „Kupca Weneckiego” z Alem Pacino i „Mostu Przeznaczenia” z Robertem de Niro. Pasją Jamesa są sportowe samochody – przez jego garaż przewinęła się niezliczona liczba Astonów Martinów, Mercedesów czy Bentleyów, współczesnych i klasycznych. W wolnych chwilach można spotkać go na torach wyścigowych. Angażuje się w działalność charytatywną i jest patronem wielu inicjatyw, w tym tych, które w różny sposób wspierają policję w Sussex. Pierwsze pieniądze zarobił… sprzątając w domu Orsona Wellesa.

Peter James jest jednym z najbardziej poczytnych brytyjskich autorów i zdobywcą wielu nagród literackich., m. in.: Grand Prix de littérature policère za najlepszą powieść kryminalną (2007) oraz Specsavers National Book Award za najlepszy kryminał (2013). W 2016 roku otrzymał Diamond Dagger, prestiżową nagrodę przyznawaną autorom kryminałów przez brytyjskie Stowarzyszenie Pisarzy Kryminałów za całokształt twórczości. Liczące 700 członków jury swoją decyzję o włączeniu do tego wąskiego grona Petera Jamesa uzasadniło faktem, że autor jest „mistrzem narracji” i „królem kryminałów policyjnych”, który dzięki „długotrwałej perfekcji” wniósł „znaczący wkład” w gatunek. „Zaangażowany w mówienie prawdy o życiu wewnątrz brytyjskiej policji, Peter związał się z policją z Sussex, często towarzysząc policjantom i detektywom na służbie, by móc obserwować realia ich pracy”. W tym samym roku uhonorowano go Dead Good Readers Tess Gerritsen Award za najlepszą serię kryminalną.

W 2017 roku Peter James otrzymał wyróżnienie od Polskich czytelników – jego powieść DOM NA WZGÓRZU, połączenie kryminału z gotycką ghost story, otrzymała tytuł KSIĄŻKI ROKU 2016 w KATEGORII: HORROR w plebiscycie LUBIMY CZYTAĆ.


MATERIAŁY WYDAWNICTWA