#

Znalezione nie kradzione

Stephen King

Opowieść o psychopatycznym czytelniku. Patronat medialny nad książką Wydawnictwa Albatros objął serwis Zbrodnia w Bibliotece.

„Pobudka, geniuszu” – tymi niepokojącymi słowami zaczyna się opowieść o psychopatycznym czytelniku, którego literatura popycha do zbrodni.

Geniuszem jest John Rothstein, autor porównywany z J.D. Salingerem, twórca słynnej postaci Jimmy’ego Golda, który jednak od kilku dekad nie wydał żadnej książki. Czytelnikiem – Morris Bellamy, wściekły nie tylko o to, że jego ulubiony autor przestał publikować nowe powieści, lecz także dlatego, że sprzedał nonkonformistyczną postać Jimmy’ego Golda dla zysków z reklam. Morris wymierza Rothsteinowi karę najdotkliwszą z możliwych. Zabija go i opróżnia jego sejf z gotówki. Kradnie też notesy zawierające co najmniej jedną niewydaną jeszcze powieść z Goldem. Morris ukrywa swój skarb, po czym za inne przestępstwo trafia do więzienia. Kilka dekad później chłopiec o nazwisku Pete Sauberg znajduje ukryty łup Bellamy’ego. Teraz Bill Hodges, Holly Gibney i Jerome Robinson muszą ratować chłopca i jego rodzinę przed mściwym Morrisem, który po trzydziestu pięciu latach, ogarnięty jeszcze większym obłędem, wychodzi na wolność.

STEPHEN KING, wybitny amery­kański pisarz, nazywany Królem Horroru, został w 2003 r. uhonoro­wany prestiżową nagrodą literacką National Book. Debiutował pod ko­niec lat sześćdziesiątych, ale świa­tową sławę przyniosła mu wydana w 1973 r. powieść Carrie. Kolejne utwory – powieści, zbiory opowia­dań, komiksy, scenariusze filmowe i sztuki teatralne – opublikowano w setkach milionów egzempla­rzy i przełożono na kilkadziesiąt języków. Są wśród nich tak zna­ne książki, jak: Lśnienie, Sklepik z marzeniami, Christine, Zielona Mila, Desperacja, Komórka, Ręka mistrza, Pod kopułą, Czarna bez­gwiezdna noc, To, Cujo, Pan Mer­cedes i ośmiotomowy cykl fantasy Mroczna Wieża. Proza Kinga na­leży do najczęściej ekranizowa­nych, a wśród reżyserów, którzy podejmowali się tego zadania, znaleźli się Brian de Palma, Stan­ley Kubrick czy David Cronenberg.