#

Sen o Rzymie

Marek Barański

Morderstwo w starożytnym Rzymie. Patronat medialny nad książką Wydawnictwa Bellona objął serwis Zbrodnia w Bibliotece.

Półwysep Iberyjski, cesarz Oktawian Augustwraz ze swoją małżonką Liwią Druzyllą tworzą z miasta Tarraco (dzisiejszej Tarragony) przyczółek, z którego mają zamiar podbić pozostałą część półwyspu.

Podczas gdy cesarskie wojska walczą przeciwko ludom północnej Hiszpani, cesarz rozpoczyna w Tarraco liczne budowy, żeby docelowo stworzyć najwspanialsze miasto w basenie Morza Śródziemnego.

Tarraco jest sławne z panującego w nim spokoju i bezpieczeństwa, dlatego też cesarz postanawia tam osobiście zamieszkać, pozostawiając Rzym pod kontrolą Senatu i swoich zaufanych ludzi.

Jednak pozorny spokój niszczy niespodziewane zabójstwo gubernatora Manniego.

Xulio Ricardo Trigo (Betanzos, A Coruña, 1959) pisarz i poeta piszący w języku hiszpańskim i katalońskim. Opublikował wiersze oraz czternaście książek, m. in. Després de l’oblit, La passió d’Alexandra, Els secrets de la reina, czy mający zostać opublikowane przez Bellonę Mgły nad portem w Barcelonie. Jest wielokrotnym laureatem nagród literackich (Premio Ausiàs March, Maria Mercè Marçal, Miquel de Palol czy Joanot Martorell). Na co dzień współpracuje z mediami oraz pracuje dla takich gazet, jak El Temps, Diari de Barcelona, El Periódico de Catalunya, La Vanguardia i Serra d’Or. Pisze od 1993 roku jednocześnie prowadząc dwa blogi: El violinista celest oraz Días flotantes, o tematyce literackiej i artystycznej. Jest również tłumaczem na kataloński i hiszpański książek autorów galicyjskich i portugalskich. Od 2005 roku mieszka w Tarragonie, w której właśnie dzieje się akcja książki.