#

Koronkowa robota

Pierre Lemaitre

Trzecia część trylogii o bezkompromisowym komisarzu paryskiej policji Camille’u Verhoevenie. Patronat medialny nad książką Wydawnictwa Muza SA objął serwis Zbrodnia w Bibliotece.

W kwietniu 2003 roku znaleziono okaleczone ciało młodej kobiety. Morderstwo to przypomina zbrodnię z powieści „Czarna Dalia” Jamesa Ellroya. Ale na tym nie koniec. Wkrótce dochodzi do jeszcze bardziej makabrycznej zbrodni. Jej ofiarami są dwie kobiety, które były torturowane, a potem ich ciała zostały rozczłonkowane. Okoliczności i miejsce zbrodni nasuwają kolejne skojarzenia literackie – tym razem z „American Psycho” Breta Eastona Ellisa. Prasa natychmiast nazywa domniemanego sprawcę seryjnym mordercą i nadaje mu pseudonim Literat. Policja zaczyna analizować niewyjaśnione dotąd zbrodnie o podobnych cechach. Dla Camille’a Verhoevena i jego ekipy liczy się każda minuta w pogoni za nieuchwytnym i działającym wbrew wszelkiej logice mordercą. Komisarz musi także dać odpór krytycznie nastawionej prasie, uznającej jego metody za mało skuteczne...

Pierre Lemaitre – pisarz francuski, autor bestsellerowych powieści, laureat nagrody Goncourtów w 2013 r. za powieść „Au revoir la-haut”. Do tej pory w wydawnictwie MUZA SA ukazały się trzy jego powieści: „Ślubna suknia” (główna nagroda czytelników Goutte de Sang d'encre, Wiedeń 2009), „Zakładnik” (nagroda za europejski kryminał roku 2010 – Prix du polar européen 2010) oraz „Alex”, którą już niedługo widzowie będą mogli zobaczyć w filmowej adaptacji. Przez wiele lat pracował jako nauczyciel literatury. Oprócz powieści pisze także scenariusze filmowe.