#

Szach-mat

„Gambit zabójcy” to debiutancka powieść Tony'ego Kenta, pierwsza z cyklu z udziałem adwokata Michaela Devlina i agenta wywiadu Joe Demspeya.

Szachy są najstarszą i chyba najbardziej znaną grą strategiczną wszech-czasów. Nazywane są też królewską grą. W przeszłości sądzono bowiem, że gra przekłada się na umiejętność prowadzenia wojny, stąd też jej ogromna popularność wśród władców i możnych tego świata. Trudno odmówić temu twierdzeniu racji - gra w szachy wymaga przecież ciągłego opracowywania różnorakich strategii i podejmowania dalekosiężnych decyzji. Strategie te muszą też być na bieżąco weryfikowane, ze względu na odpowiedzi (czyli też strategie!) przeciwnika. Jednym z elementów tej taktyki jest gambit. Słownik podpowiada, że jest to poświęcenie pionka lub figury w celu osiągnięcia lepszej pozycji do ataku. Ruch ten gwarantuje ciekawą, ostrą i dynamiczną grę od samego początku partii. Inna, poza szachowa definicja gambitu to działanie ryzykowne, podjęte w celu stworzenia korzystnej dla siebie sytuacji. W co zatem gra tytułowy zabójca powieści Tony'ego Kenta? Czym lub kim ryzykuje i jaki chce tym manewrem osiągnąć cel? A może to właśnie on jest pionkiem - ofiarą, a przy szachownicy zasiadają zupełnie inni, o wiele ważniejsi gracze?

Historia rozpoczyna się na Trafalgar Square w Londynie. Ten centralny punkt miasta jest bardzo często miejscem zgromadzeń politycznych, wieców, uroczystości państwowych i wszelkich imprez miejskich. Tym razem również trafiamy w sam środek ważnego wydarzenia politycznego. Na placu odbywa się uroczystość podkreślająca rangę sojuszu między Wielką Brytanią a Stanami Zjednoczonymi i upamiętniająca udział wojsk brytyjskich w działaniach wojennych w Afganistanie i Iraku. Wydarzenie to jest ogromnym wyzwaniem dla służb i wymaga od nich podjęcia daleko idących środków bezpieczeństwa. Na Placu Trafalagarskim mają bowiem pojawić się prezydenci - obecny i były – USA oraz najważniejsi politycy brytyjskiego rządu. Ochrona uroczystości tej rangi narzuca konieczność współpracy służb obu mocarstw, choć bez wątpienia to na Brytyjczykach, jako organizatorach, spoczywa zdecydowanie większa odpowiedzialność. Dlatego też do tego zadania oddelegowano najlepszych z najlepszych. Prześwietlonych na wylot, sprawdzonych i oddanych. Takich jak Joe Dempsey i pozostali agenci Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Jak więc to możliwe, że mimo takich środków ostrożności dochodzi do zamachu, w trakcie którego ginie czołowy brytyjski polityk, a były amerykański prezydent zostaje ranny? Kto zawiódł? Gdzie popełniono błąd? I kto za niego zapłaci?

Wspomniany wyżej dramat rozegrał się na oczach tłumów. Świadkami ataku byli nie tylko goście zgromadzeni na placu, lecz miliony widzów przed telewizorami. Nagranie ekipy CNN, która znajdowała się najbliżej sceny w ekspresowym tempie obiegło światowe media. Zamachowiec zostaje ujęty na miejscu, ale i tak widmo kryzysu politycznego między oboma państwami staje się coraz bardziej realne. Premier Davies oczekuje więc szybkiego wyjaśnienia incydentu. Od tego przecież zależy jego dalsza polityczna przyszłość. To służby jego kraju zawiodły, to na jego terytorium głowa światowego mocarstwa znalazła się w śmiertelnym niebezpieczeństwie. Sytuacja zaczyna się komplikować jeszcze bardziej, gdy okazuje się, że deklarowane przez zamachowca motywy nie do końca pokrywają się z informacjami, do jakich dociera agent Dempsey. Wszystko wskazuje na to, że zamach jest elementem dużo większego spisku, w który uwikłani są zarówno przedstawiciele najwyższych władz jak i służb specjalnych Zjednoczonego Królestwa. Spisku, który ma na celu zdestabilizowanie porozumienia pokojowego w Irlandii Północnej i podważenie pozycji brytyjskiego rządu nie tylko w kraju, ale przede wszystkim na arenie międzynarodowej. Czy osamotnionemu, działającemu poza oficjalnym dochodzeniem agentowi uda się dotrzeć do prawdy? Będzie to niezwykle trudne, bo biorąc pod uwagę dopiero co odkryte fakty Dempsey wie, że wróg z którym przyszło mu się zmierzyć ma władzę i wpływy, a on sam nie może ufać nikomu… Tym bardziej, że w tajemniczych okolicznościach giną nie tylko kolejne osoby mogące mieć jakąkolwiek wiedzę o mocodawcach zamachowca, ale i postronne osoby, które przypadkowo znalazły się w ich otoczeniu. Do tych samych wniosków dochodzi również dziennikarka CNN, która była na miejscu zamachu. Sara Truman należy do takich, których nic nie powstrzyma przed zaangażowaniem się w sprawę, jeśli tylko zwęszą dobry, gwarantujący oglądalność dziennikarski temat. Truman i Michael Devlin - urodzony w Belfaście prawnik kryminalny, którego tragiczny zbieg okoliczności postawił na jej drodze, również zaczynają śledztwo. Czy tych dwoje ma większe szanse, niż agent Dempsey? Czy ich poczynania nie skomplikują już i tak skomplikowanego dochodzenia? No i jest jeszcze on – płatny zabójca, gotowy na każde zlecenie. Zabójca, o którym Joe Dempsey wie, że jest to człowiek wyspecjalizowany w likwidacji ludzi, bez względu na ich narodowość i miejsce pobytu. To wróg mu doskonale znany, lecz tym bardziej niebezpieczny...

Biografia Tony'ego Kenta sama mogłaby być materiałem na dobrą powieść. Autor "Gambitu zabójcy" dorastał w Londynie w rodzinie irlandzkiej i studiował prawo w Szkocji. Przed swoją karierą prawniczą Tony walczył na arenie międzynarodowej jako zawodnik wagi ciężkiej i zdobył wiele krajowych tytułów amatorskich. Obecnie jest praktykującym prawnikiem, wielokrotnie występującym w najgłośniejszych procesach karnych w Wielkiej Brytanii. Nie boi się wyzwań – występuje w sprawach o terroryzm, korupcję, zabójstwa, porwania, skomplikowane oszustwa i przestępstwa związane z handlem narkotykami. W trakcie kariery prawniczej Kent miał do czynienia nie tylko z rządem Wielkiej Brytanii, ale także ze Scotland Yardem, NCA, MI5 i FBI, a także z najbardziej niebezpiecznymi zorganizowanymi grupami przestępczymi w Europie. Zawodowe doświadczenie zdobyte na salach sądowych wykorzystuje jako inspirację do pisania swoich thrillerów. Pokuszę się nawet o stwierdzenie, że czerpie z niego pełnymi garściami. Jeśli dodać do tego zamiłowanie do takich autorów jak Lee Child, Robert Ludlum, John Grisham, David Baldacci i Frederick Forsyth to powinniśmy spodziewać się kawałka naprawdę dobrej literatury sensacyjnej. I taki w istocie otrzymujemy!

„Gambit zabójcy” to debiutancka powieść Tony'ego Kenta, pierwsza z cyklu z udziałem adwokata Michaela Devlina i agenta wywiadu Joe Demspeya. Autor, którego styl pisania został słusznie nazwany kinowym, od pierwszej strony wciąga czytelnika w wir akcji i przez kolejne osiemdziesiąt pięć rozdziałów zgrabnie kreuje wielowymiarową fabułę. Właśnie ta dynamiczna akcja, umiejętne budowanie dramaturgii i interesująco nakreślone sylwetki bohaterów od pierwszych scen niezmierne nas intrygują i sprawiają, że nie sposób oderwać się od lektury nawet na moment. Kentowi udało się stworzyć niezwykle porywający thriller będący udaną mieszanką elementów szpiegowskich, spiskowych, politycznych i prawniczych. Smaczku powieści dodają widowiskowe sceny walk oraz gra – tym razem nie w szachy, lecz przysłowiowego w kotka i myszkę – pomiędzy protagonistą a poszukiwanym zabójcą. Skorumpowani politycy, spiski, bezwzględne elity władzy, służby wywiadowcze – te pojęcia pod każdą szerokością geograficzną niezmiennie budzą emocje i Kent o tym wie. W swojej powieści znakomicie nimi żongluje, tworząc przy tym bardzo realistyczny, a przy tym przerażający scenariusz wydarzeń.

"Gambit zabójcy" to wciągający i uzależniający thriller spiskowy. To napisana z rozmachem i po mistrzowsku powieść o politycznych rozgrywkach w najwyższych kręgach władzy, kulisach działania służb specjalnych, o zmowie, która może zachwiać pokojem w Europie i o próbie dojścia do prawdy za wszelką cenę. Jestem przekonana, że przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom gatunku. Ja już na dobre rozsiadłam się przy tej szachownicy i z niecierpliwością czekam na kolejne części cyklu, bo figury do kolejnej rozgrywki zostały już ustawione. Ta partia zakończyła się zdecydowaną wygraną autora!

Polecam!


O KSIĄŻCE

FRAGMENT DO CZYTANIA


Ewa Suchoń – nałogowa czytelniczka, która uwielbia swoją pasją zarażać innych. Miłośniczka mrocznych kryminalnych i thrillerowych klimatów. Życiowa optymistka. Zakochana w swoich rodzinnych Beskidach. Pasjonatka fotografowania i smakoszka kawy.