#
#

Tytuł: Matki chrzestne. Kobiety mafii, które sięgnęły po władzę

autorka: Barbie Latza Nadeau

wydawnictwo: Albatros

liczba stron: 256

premiera: 17.05. 2023

Matki chrzestne. Kobiety mafii, które sięgnęły po władzę

​Mafia, odkąd tylko zawładnęła naszą wyobraźnią, ma męską płeć. Mafiozi, ojcowie chrzestni są synonimami macho. To oni rządzą organizacjami przestępczymi, podczas gdy kobiety − banalne kochanki lub cierpliwe mafijne żony − pozostają na drugim planie. Rzeczywistość jest jednak znacznie bardziej złożona.

Dziennikarka śledcza Barbie Latza Nadeau opowiada historie kobiet, które zyskały na znaczeniu i wypadły z łask we włoskiej mafii. Swoją historię rozpoczyna od najbardziej niesławnej z nich: Pupetty Marescy, żony mafioza, która ośmieliła się pomścić zabójstwo męża, oddając 29 strzałów do mężczyzny, który był winny jego śmierci.

Nadeau wplata w historię Pupetty wyniki swojego rzetelnego dziennikarskiego śledztwa i osobiste rozmowy z samymi kobietami mafii. Autorka zabiera czytelników w samo centrum mafijnego półświatka,
odmalowując złożony portret mafijnej kultury, obejmującej interesy i życie rodzinne, oraz kobiet, które są jej częścią.

Pozostawiając za sobą stereotypy znane z filmów, „Matki chrzestne" pokazują mafię w zupełnie nowym świetle: jako pełnoprawne, bezwzględne, nowoczesne przedsięwzięcie kryminalne prowadzone przez każdego, kto jest wystarczająco silny i sprytny, by przejąć kontrolę − niezależnie od płci.

„Matki chrzestne" na nowo definiują nasze wyobrażenia o przestępczych biznesach prowadzonych przez kobiety, które są wystarczająco zdeterminowane i silne, wystarczająco mądre i wystarczająco okrutne, by przejąć władzę.

Barbie Latza Nadeau