#

Ripley pod ziemią

Patricia Highsmith

​"Ripley pod ziemią" to druga powieść pięciotomowego cyklu, którego głównym bohaterem jest Tom Ripley.

Jej akcja rozgrywa się sześć lat po sprawie Dickiego Greenleafa, która przyniosła Tomowi wiele korzyści. Zrealizował swoje marzenie: jest na tyle bogaty, że nie musi pracować. Ożenił się z zamożną Francuzką i przeprowadził do domu pod Paryżem. Spędza czas, delektując się dobrym jedzeniem i piciem, odwiedza znajomych, uprawia ogród, uczy się języków obcych oraz dużo czyta. Zainteresował się sztuką. Ma nawet udziały w spółce zajmującej się sprzedażą obrazów wziętego malarza, Derwatta, i firmowanych jego nazwiskiem przyborów malarskich. Jednak to sielankowe życie wkrótce może się skończyć, gdyż pewien amerykański biznesman i koneser sztuki podejrzewa, że niektóre obrazy Derwatta są sfałszowane. Zamierza wyjaśnić sprawę i zdemaskować oszusta. Tom, znający od podszewki kulisy działania spółki, spróbuje nie dopuścić do wybuchu skandalu. Do czego będzie się musiał posunąć, by zatuszować sprawę? Czy znowu uda mu się cało wyjść z opresji?


Patricia Highsmith urodziła się w Fort Worth w Teksasie w 1921 roku, ale większość dorosłego życia spędziła w Szwajcarii i we Francji. Uczyła się w Barnard College, gdzie studiowała filologię angielską i klasyczną. Jej pierwsza powieść Znajomi z pociągu, opublikowana w 1950 roku, okazała się ogromnym komercyjnym sukcesem i została sfilmowana przez Alfreda Hitchcocka. Mimo wczesnego uznania w Stanach Zjednoczonych nie doceniano jej twórczości przez cały czas trwania jej kariery.

Pod pseudonimem Claire Morgan opublikowała w 1953 roku powieść Carol, odrzuconą przez amerykańskiego wydawcę z powodu poruszonego w niej wprost tematu homoseksualizmu. Jej najpopularniejszym bohaterem literackim stał się Tom Ripley, wytworny socjopata, który zadebiutował w 1955 roku w jej książce Utalentowany pan Ripley. Napisała potem jeszcze cztery inne powieści z nim w roli głównej. Już po jej śmierci nakręcono film Utalentowany pan Ripley, który pomógł odnowić zainteresowanie nią w Stanach Zjednoczonych, podobnie jak ekranizacja Głębokiej wody oraz pośmiertna publikacja The Selected Stories of Patricia Highsmith, która zdobyła powszechne uznanie po opublikowaniu przez W.W. Norton & Company w 2001 roku.

Highsmith była autorką ponad dwudziestu książek, nagrodzoną O. Henry Memorial Award, Edgar Allan Poe Award, Le Grand Prix de Littérature Policière oraz Award of the Crime Writers’ Association of Great Britain. Umarła w Szwajcarii 4 lutego 1995 roku, a jej literackie archiwum jest przechowywane w Bernie