#

Gdy kłamstwo wychodzi na jaw

W przypadku tej powieści „Wszystkie moje kłamstwa” już tytuł mówi o tym, czego będzie dotyczyła fabuła. Nie zdradza jednak nic więcej, bo kłamstwo może dotyczyć wszystkich aspektów życia i niejednokrotnie ma wpływ na życie wielu osób. Gdy długo trzymane w sekrecie tajemnice niespodziewanie wychodzą na jaw, niejednokrotnie życie ludzi, których one dotyczyły zmienia się gwałtownie.

„Wszystkie moich kłamstwa” Jess Ryder to historia kobiety, która w wieku czternastu lat przechodziła okres buntu, szukała zrozumienia i zaliczała się do trudnej młodzieży, piła, wagarowała, wpadła w nieciekawe towarzystwo.

”Spędzamy tu wiele godzin każdego dnia, wylegując się pod drzewami i podając sobie butelki taniego cydru, papierosy, a od czasu do czasu skręta.”

Gdy zaszła w ciążę ze swoim chłopakiem, oddała dziecko do adopcji. Na taką decyzję dziewczyna nie miała wpływu, zdecydowali rodzice i opieka społeczna.

„Oddanie dziecka do adopcji wydawało mi się właściwą decyzją. Wierzyłam, że w ten sposób rozwiązuję problem, a nie go potęguję. Byłam taka naiwna. Ani razu nie pomyślałam o tym, co może się wydarzyć, gdy dziewczynka dorośnie.”

Mimo takiego startu w dorosłość Erin udało się zerwać z nałogiem i znajomymi, wyjść za mąż i założyć własną firmę. Kobieta wiedzie spokojne życie, a o wydarzeniach sprzed dwudziestu sześciu lat wiedzą tylko jej dwie przyjaciółki. Mąż i dzieci nie mają o niczym pojęcia. Spokój i szczęście Erin, a w konsekwencji całej rodziny, burzy kartka z życzeniami, którą dostała na czterdzieste urodziny.

„Wszystkiego najlepszego z okazji urodzin, mamo! Z wyrazami miłości od dziewczynki, którą oddałaś.”

Przerażona kobieta chowa kartkę, ale sprawa nie daje spokoju, tym bardziej, że jej mąż nienawidzi kłamstwa:

„- Ale to nie jest m a ł a tajemnica, prawda? To ogromny, gigantyczny sekret! Okłamywałam go przez cały nasz związek. A on nienawidzi kłamców, wiecie o tym. Jest na tym punkcie naprawdę przeczulony, bo jego tata zdradzał mamę. On nigdy mi nie wybaczy.”

Poza tym rodzą się pytania. Kim jest jej córka? Co robi? Jacy są jej adopcyjni rodzice? Dlaczego napisała? Skąd miała jej adres? Co powie mąż na wieść o nieślubnym dziecku? Jak to wpłynie na rodzinę? To niektóre z pytań, które nurtują Erin. Mimo wielu obaw kobieta decyduje się odnaleźć córkę, a jej życie zmienia się diametralnie. Jest rozdarta pomiędzy pragnieniem znalezienia córki i chęcią zatajenia wszystkiego przed rodziną. Jak łatwo się domyślić, to dopiero początek kłopotów.

Bohaterowie powieści to rodzina, której przyszło się zmierzyć z zaskakującą sytuacją i wynikającymi z niej problemami, a także Jade, oddana do adopcji córka Erin. W wyniku ujawnienia tak skrupulatnie ukrywanej tajemnicy zmieniają się relacje pomiędzy Erin a jej mężem Tomem, a także z synem i córką. Cała rodzina znalazła się w sytuacji rodem z serialu. Różnica jest jednak zasadnicza – to życie, nie film i nikt nie może zagwarantować, że wszystko skończy się pomyślnie. Tym bardziej że Tom jest wręcz uczulony na kłamstwo, Jade nie jest typową młodą kobietą, a przeszłość nie daje o sobie zapomnieć. Decyzja Erin o nawiązaniu kontaktu z córką uruchamia lawinę wydarzeń.

Fabułę powieści możemy śledzić z punktu widzenia matki i córki, w przypadku Erin mamy dodatkowo do czynienia retrospekcją, co umożliwia nam poznanie jej jako zbuntowanej nastolatki, dziecka, które nie znalazło miłości u rodziców i szukało jej gdzie indziej. W przypadku Erin Jess Ryder zdecydowała się na narrację pierwszoosobową, w przypadku Jade – trzecioosobową.

Zgodnie z tytułem w tej powieści bardzo istotną rolę odgrywa tajemnica sprzed lat, a jej ujawnienie będzie miała wpływ na życie wielu osób.

„Wszystkie moje kłamstwa” to dobra lektura, która dostarcza odpowiednią dawkę emocji i napięcia, a także może spowodować pojawienie się pytań dotyczących samego kłamstwa i powodów, dla których rozmijamy się z prawdą.


O KSIĄŻCE

FRAGMENT DO CZYTANIA



Agnieszka Pruska – od ćwierćwiecza gdańszczanka, nie pracująca w zawodzie nauczycielka, autorka dwóch serii powieści kryminalnych: policyjnej z nadkomisarzem Uszkierem („Literat”, „Hobbysta”, „Żeglarz”, „Spadkobierca) i komediowej z dwoma nauczycielkami w roli głównej ("Zwłoki powinny być martwe i „Wakacje z Trupami”). Nałogowa czytelniczka, posiadaczka czarnego pasa w aikido, cierpi na permanentny brak czasu, lubi bliższe i dalsze podróże.