#
#

"Konklawe" Robert Harris

Wydawnictwo Albatros

"Konklawe" Robert Harris

Twórca bestsellera "Autor widmo", powraca z nowym współczesnym thrillerem, rozgrywającym się za zamkniętymi drzwiami Kaplicy Sekstyńskiej.

Przekład: Andrzej Szulc
Premiera: 15 marca



Umiera propagujący ideę Kościoła ubogiego, znienawidzony przez Kurię papież. Misja przeprowadzenia konklawe przypada kardynałowi Lomelemu, który przeżywa kryzys wiary…

Do uczestniczenia w konklawe uprawnionych jest 117 kardynałów, lecz tuż przed rozpoczęciem głosowań w Domu Świętej Marty pojawia się nieznany nikomu kardynał Benitez z Filipin, którego zmarły papież podniósł do tej godności w tajemnicy przed watykańskimi urzędnikami. Zamkniętych we wnętrzu Kaplicy Sykstyńskiej elektorów bardzo szybko zaczynają pochłaniać całkiem ziemskie intrygi. Lomeli musi rozstrzygnąć w swoim sumieniu, czy jako dziekan Kolegium Kardynałów ma się ograniczać wyłącznie do spraw organizacyjnych, czy też spróbować wpłynąć na przebieg głosowania poprzez ujawnienie mrocznej przeszłości niektórych pretendentów. Ostateczny wynik konklawe okaże się jednak i tak nie całkiem zgodny z jego intencjami.



Media o książce:


Pasjonująca powieść. Nieprzewidywalna, pełna zwrotów akcji, szokujących rewelacji i politykierstwa, które trzymają czytelnika w ciągłym napięciu. Kościelna wersja House of Cards. Konklawe to niezwykła lektura, której zakończenie wprawi czytelników w osłupienie.

Robbie Millen, “The Times”


Mistrzostwo… Nie pamiętam, kiedy ostatni raz użyłem tego słowa w jakiejś recenzji. Harris wykłada karty na stół. Tę powieść można określić tylko jednym słowem: fascynująca…

Ian Sansom, „The Guardian”


Jeden z najinteligentniejszych pisarzy dzisiejszych czasów… Konklawe to aktualna powieść, skoncentrowana na tym, czym są władza i potęga, przedstawiająca machlojki, do których dochodzi za zamkniętymi drzwiami Kaplicy Sykstyńskiej.

Richard T. Kelly, „Esquire” (UK)


To jedna z najlepszych powieści 2016 roku. A właściwie to może być nawet najlepsza powieść. Zaskakujące zwroty akcji, doskonałe kreacje bohaterów, intrygi i znakomite zaplecze historyczne. Jeśli podobała Wam się Trylogia Rzymska, Autor widmo lub Oficer i szpieg, to absolutnie nie możecie przegapić tej powieści.

Margaret Cannon, „The Globe and Mail”


Obowiązkowa lektura dla fanów powieści z polityką w tle. Konklawe oferuje fascynujący wgląd w przebieg wyborów na głowę Kościoła katolickiego.

„Canadian Living”


Napisany z werwą, pełen napięcia i zaskakujących zwrotów akcji thriller prawdziwego mistrza narracji.

Simon Humphreys, „The Mail on Sunday”


Wciągająca książka w stylu wcześniejszych powieści Harrisa. Konklawe jest czymś więcej niż tylko powieścią sensacyjną, to także thriller: psychologiczny i polityczny… Im bardziej się w nią wczytujemy, tym bardziej przebiegli wydają nam się jej bohaterowie. Konklawe to ukoronowanie dotychczasowej twórczości Roberta Harrisa.

David Grylls, „The Sunday Times”



OD AUTORA
Choć przez wzgląd na autentyczność wszędzie w powieści posługiwałem się prawdziwymi nazwami urzędów (arcybiskup Mediolanu, dziekan Kolegium Kardynalskiego i tak dalej), używałem ich jak ktoś, kto pisze o fikcyjnym prezydencie Stanów Zjednoczonych Ameryki albo o brytyjskim premierze. Wymyślone przeze mnie postacie pełniące te urzędy nie miały w żadnej mierze przypominać osób, które je rzeczywiście sprawują: jeśli mi się to nie udało i można spostrzec przypadkowe podobieństwa, przepraszam. To samo dotyczy przedstawionego w Konklawe zmarłego papieża, którego postać, mimo pewnych powierzchownych analogii, nie miała być portretem obecnego Ojca Świętego.



O AUTORZE

brytyjski pisarz, dziennikarz i komentator polityczny, wyróżniony tytułem Felietonisty Roku. Autor kilku światowych bestsellerów - napisanych w konwencji thrillera powieści nawiązujących do wydarzeń z historii starożytnego Rzymu (Pompeje, Cycero i Spisek) i II wojny światowej oraz współczesnej polityki. Cztery z nich (Vaterland, Enigma, Archangielsk i Ghostwriter) już zostały zekranizowane, m.in. przez Romana Polańskiego.



Wydawnictwo Albatros