#
#

Oliwski Klubu Kryminału

Drodzy Miłośnicy Kryminałów! Biblioteka Oliwska w Gdańsku (Filia nr 2 WBPG) szeroko otwiera dla nas, wielbicieli literatury kryminalnej, swoje podwoje. Pracownicy biblioteki gorąco zapraszają do tworzenia Oliwskiego Klubu Kryminału!

Mamy do dyspozycji sale, wygodne kanapy, książki i niezwykłą atmosferę, sprzyjającą zabawie z kryminałem. Mówi Iwona Jarentowska, kierowniczka Biblioteki Oliwskiej: „Powieści kryminalne i sensacyjne stanową pokaźną część zbiorów Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. We wszystkich filiach mamy specjalnie wydzielone półki, które aż uginają się od tego rodzaju literatury. Staramy się, by księgozbiór kryminalny zawierał zarówno klasykę gatunku, jak i nowości, i zapewniam, że przy okazji zakupów dla bibliotek zawsze pamiętamy o bestsellerach. Jesteśmy biblioteką publiczną, więc naszym celem jest zaspokojenie oczekiwań jak najszerszej grupy czytelników. A zainteresowanie kryminałami i sensacją jest ogromne! Nie trzeba odwiedzać biblioteki, żeby wiedzieć, że najwięcej ludzi kręci się właśnie przy kryminalnych regałach, a żeby dostać jakąś nowość z tego gatunku, często trzeba się zapisać na listę osób oczekujących. Nie prowadzimy niestety odpowiednich statystyk, więc nie możemy stwierdzić, jaki procent wypożyczonych książek stanowią właśnie kryminały, ale z obserwacji moich i moich kolegów wynika, że jest to około jedna trzecia pozycji zabieranych przez czytelników do domu. Kryminały stanowią najpoważniejszą konkurencję dla romansów, a czytają je zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Często gościmy ciekawych autorów, wśród nich też twórców literatury sensacyjnej. Mamy nadzieję, że w imieniu klubowiczów uda nam się zaprosić najciekawszych przedstawicieli tego nurtu z Polski i zagranicy. Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników kryminału! Te kanapy czekają na Was. Proponujemy, by spotkania odbywały się w kryminalne czwartki (prawie zawsze ostatni czwartek miesiąca) o godzinie 18. Oprócz spotkań autorskich będziemy organizować tematyczne panele związanych z kryminałami, zabawy kryminalne i konkursy, z czasem warsztat pisania kryminałów i wszystkie inne formy działań, które zaproponują klubowicze”. W związku ze stworzeniem Klubu Biblioteka Oliwska będzie się starała zgromadzić jak największy księgozbiór kryminalny. Jeśli więc jesteście z Gdańska czy Trójmiasta i szukacie jakiegoś kryminału, na pewno już niedługo znajdziecie go w tej sensacyjnej bibliotece! Na pewno też spotkacie się z osobami, które posiadają fachową wiedzę w zakresie literatury sensacyjnej, a dzięki uczestnictwu w wydarzeniach Klubu będziecie mogli sami ją zdobyć, przy okazji ćwicząc swoje szare komórki. Na wszystkie zainteresowane osoby będą czekać intelektualne wyzwania, niespodzianki i zaskakujące zwroty akcji. Zapraszamy na spotkania OKK w Bibliotece Oliwskiej, ul. Opata J. Rybińskiego 9 80-320 Gdańsk-Oliwa www.kryminal.wbpg.org.pl

Relacje ze spotkań

27 września 2007, g. 18.00 – Pitawal gdański, czyli kryminalna historia Gdańska. Spotkanie z profesorem Jerzym Sampem w rytmie kryminalnego tanga. (Obejrzyj fotorelację)

25 października 2007, g. 18.00 – Tajemnice twórczości A. Christie ze słodkim akcentem. (Obejrzyj fotorelację)

15 listopada 2007, g. 17 – miało się odbyć spotkanie autorskie Leonida Józefowicza. Niestety pisarz nie dojechał.

13 grudnia 2007, g. 18 – do cesarsko-królewskiego Krakowa zabrał nas Krzysztof Maćkowski, autor powieści Raport Badeni.

31 stycznia 2008, g. 18 – spotkanie z Markiem Idczakiem, autorem powieści Słony wiatr.

28 lutego 2008, g. 18 – spotkanie z Agnieszką Pietrzyk, autorką książki Obejrzyj się Królu.

27 marca 2008, g. 18 – spotkanie z Mariuszem Czubajem , współautorem książek Krwawa setka i Aleja samobójców.

24 kwietnia 2008, g. 18 – spotkanie poświęcone pracy psychologów sądowych i profilerów; o tworzeniu portretu psychologicznego przestepcy opowiedziała Katarzyna Rogińska.

29 maja 2008, g. 18 – spotkanie z Ryszardem Ćwirlejem, autorem "kryminałów poznańskich", Upiory spacerują nad Wartą i Trzynasty dzień tygodnia.

19 czerwca 2008, g. 18 – spotkanie z Pruska zagadka.

26 września 2008, g. 18 – spotkanie z Rafałem Dębskim, autorem cyklu o Michale Wrońskim.

Kolejne spotkania wyśledź na stronie klubowej.

Jeśli chcesz poznać bliższe szczegóły, napisz filia_2@wbpg.org.pl